Edukacja zdrowotna
„Jedynie w wieku dziecięcym wdrażanie pewnych nawyków, niezbędnych dla rozwoju i utrzymania sprawności fizycznej: tężyzny, zdrowia, zdolności do pracy - daje trwałe efekty, co w rezultacie pozwala osiągnąć odpowiedni poziom kultury fizycznej”.
Wanda Czarnocka - Karpińska
Edukacja zdrowotna, uwzględniająca różnorodne formy aktywności fizycznej i rozwój sprawności ruchowej dzieci, zajmuje w naszym przedszkolu szczególne miejsce.
Ruch jest naturalną potrzebą każdego dziecka, a aktywność ruchowa, jako warunek pozytywnego pojmowania zdrowia, przyczynia się do zapewnienia jego prawidłowego rozwoju motorycznego, umysłowego i społecznego. Kształtuje ponadto poczucie odpowiedzialności, zdyscyplinowania, wytrwałość w pokonywaniu trudności, sprzyja przyswajaniu określonych norm i przestrzeganiu ustalonych zasad. Właściwie użyty i dozowany ruch łagodzi przebieg procesów rozwojowych (rola terapeutyczna), zwiększa odporność fizjologiczną, koryguje wady postawy i kształtuje pozytywne nawyki ruchowe.
Prawidłowy rozwój fizyczny i poziom sprawności psychomotorycznej są sferami osobowości dziecka, będącymi wyznacznikiem jego zdrowia. Stanowią więc wartość, którą trzeba modyfikować, ukierunkowywać i rozwijać w sposób świadomy w wieku przedszkolnym!
Opracowane scenariusze zajęć wychowania przedszkolnego wynikają w dużej mierze z potrzeb zdrowotnych naszych przedszkolaków i dotyczą aktywności ruchowej, której głównym zadaniem jest:
- Korekcja wad postawy - Ćwiczenia i zabawy chwytne stopą z woreczkiem gimnastycznym (korekcja płaskostopia) - zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w grupie 5 - latków
- Wzmacnianie odporności poprzez aktywność fizyczną, ruch i hartowanie - Odporność wzmacniamy, bo o zdrowie dbamy - zajęcia aktywne na powietrzu w grupie 3 - latków
- Wdrażanie do zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych na śniegu - Przedszkolna Olimpiada Zimowa
SCENARIUSZ NR 1
Grupa: 5 - latki
Data realizacji: 13.02.2014r.
Czas realizacji: 20 minut
Temat: Ćwiczenia i zabawy chwytne stopą z woreczkiem gimnastycznym
Temat: Ćwiczenia i zabawy chwytne stopą z woreczkiem gimnastycznym
Prowadzący: mgr Izabela Słowińska
Cele główne:
- wzmacnianie mięśni palców stopy i śródstopia - korekcja płaskostopia
- kształtowanie równowagi oraz pozycji wyprostnej w różnych pozycjach wyjściowych
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- sprawnie, na miarę swoich możliwości wykonać zadania ruchowe
- w pozycji siadu chwycić woreczek palcami jednej stopy i podnieść go w górę
- podnieść woreczek dwiema stopami, zaciskając go palcami, piętami
- unieść woreczek chwycony palcami stopy i zachować równowagę stojąc na jednej nodze
- utrzymać prawidłową pozycję ciała z woreczkiem na głowie
- przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych
Metody pracy:
- zabawowa
- zadaniowo - ścisła
- zabawowo - naśladowcza
- bezpośredniej celowości ruchu
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: woreczki gimnastyczne
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna:
Rozgrzewka ramion i kończyn dolnych do wierszyka
Gimnastyka to rzecz zdrowa, ćwiczą rączki, ćwiczy głowa
Nóżki też nam nie próżnują i wysoko podskakują
Gdy się zmęczą, to siadamy - biodra w górę wypinamy
Nogą sufit dotknąć chcemy, kolankiem po nosie się drapiemy
Teraz się kładziemy i na rowerku jedziemy
Gdy dojedziemy, to siadamy i nóżki w kokardki składamy.
Część główna:
Ćwiczenia w pozycji siedzącej;
- Ubijanie kotlecika - ćwiczenia wzmacniające mięśnie dłoni i grzbietu
- Ugniatamy kotlecika - wzmacnianie mięśni palców stopy
- Ćwiczenia chwytne stopą:
- podnoszenie woreczka stopą
- podnoszenie woreczka stopą z biodrami w górze - Ubijanie woreczka całymi stopami; podniesienie w górę poprzez zaciśnięcie palcami
- Ubijanie woreczka piętami; podniesienie w górę poprzez zaciśnięcie piętami
Ćwiczenia w pozycji stojącej;
- Zginanie, prostowanie palców stopy na woreczku
- Ubijamy kotlecika - ćwiczenie wzmacniające mięśnie stopy
- Podskoki obunóż na woreczku; z obrotem
- Skoki naprzemianstronne z nogi na nogę
- Wysuwanie woreczka w przód, dosuwanie
- Zaciskanie woreczka dwiema stopami
- Skok obunóż do przodu z chwyconym przez palce stopy woreczkiem; skok do tyłu
- Gnieciemy kotlecika - mocne zaciskanie palcami stopy woreczka
Część końcowa:
- Bocian - ćwiczenie równoważne z woreczkiem na głowie w pozycji wyprostnej, na jednej nodze
- Rozluźnianie mięśni kończyn dolnych i stopy - Trzepanie dywanu
- Marsz z woreczkiem pod brodą
- Oddanie woreczka poprzez wypuszczenie go spod brody.
Film do scenariusza nr 1
SCENARIUSZ NR 2
Grupa: 3 - latki
Data realizacji: 25.01.2014r.
Czas realizacji: 15 minut
Temat: Gimnastyka smyka - ćwiczenia i zabawy ruchowe na śniegu
Prowadzący: mgr Kinga Barczyńska
Cele główne:
- rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej
- wdrażanie do aktywności ruchowej i sportu na świeżym powietrzu
- wzmacnianie odporności poprzez ruch i hartowanie na śniegu
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna korzyści wynikające z ruchu na świeżym powietrzu i czynnego wypoczynku
- wie, że ruch wpływa na budowanie odporności i hartowanie organizmu
- chętnie i na miarę własnych możliwości gimnastykuje się w sali i na śniegu
- potrafi utrzymać równowagę w różnych pozycjach wyjściowych
- zna zasady bezpieczeństwa podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych na śniegu
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych na powietrzu
Metody pracy:
- metoda przekazu wiedzy (sposób informowania, wyjaśniania, działania na konkretach)
- metoda utrwalania pożądanych zachowań i przyzwyczajeń zdrowotnych (ruchowych)
- metoda organizowania środowiska edukacji zdrowotnej
- metody ruchowo - naśladowcze
- metody aktywizujące
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: śnieg
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna:
- Czym jest odporność i jak ją wzmacniamy - dzieci odpowiadają w sali na pytania zadawane przez nauczyciela i dowiadują się, co to znaczy być odpornym
- Jak budujemy naszą odporność?- bomby witaminowe
- naturalne produkty zapobiegające chorobie
- gimnastyka do wierszyka:
Gdy chcesz być silny, nie chcesz chorować
Musisz się często gimnastykować
Stań w pół rozkroku, zacznij od skłonów -
W przód, w tył, na boki - trzy razy ponów
Wymachy ramion wzmacniają ręce
Tym są sprawniejsze, im ćwiczysz więcej
Teraz przysiady, potem podskoki
Hop, hop, jak zając - w przód, w tył, na boki
Bardzo są ważne tułowia skręty
Podśpiewuj sobie coś dla zachęty
A jeśli będziesz w ćwiczeniach pilny
Jak małpa zwinny, jak tygrys silny
Zostaniesz mistrzem, więc ćwicz wytrwale
Gimnastykować się jest wspaniale!
Część główna:
- Ubieranie w szatni na cebulkę
- Rączki do góry, sięgamy chmury - wspięcia na palce z ramionami w górę
- Skręcający samolot - ramiona w bok, skręty tułowia
- Figury lodowe - ramiona w przód, pozycja nieruchoma
- Czyścimy buty - skrętoskłony z wymachem ramion
- Łapki - ruch ramionami na sygnał
- Taniec bałwanków - krążenia bioder
- Tacy mali, tacy duzi - przysiady z ramionami w przód
- Szukaj swojego bałwanka - zabawa biegowa w parach
- Rakiety - bieg z ramionami w górze
- My się śniegu nie boimy, swą odporność podnosimy - zabawa rzutna śnieżkami
- Budujemy swoją odporność - wznoszenie budowli śnieżnej łopatkami
Część końcowa:
- Wspięcie na palce z ramionami w górze - wdech; opuszczenie ramion - wydech
- Polowanie - marsz po śladach do przedszkola
SCENARIUSZ NR 3
Zimowa Olimpiada Sportowa
Grupa wiekowa: 3, 4, 5 - latki
Data: 07. 02. 2014
Prowadzący: Izabela Słowińska, Magdalena Pilichowska
Cele ogólne:
- rozwój sprawności fizycznej - kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej, orientacji w przestrzeni, równowagi, zwinności, zręczności
- integracja grup poprzez wspólną zabawę i ćwiczenia
- poznanie symbolu kół olimpijskich (kontynenty)
- wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw i ćwiczeń na śniegu oraz w sali
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
- aktywnie uczestniczyć w zabawach ruchowych
- czerpać radość z ćwiczeń i zabaw
- stosować się do ustalonych reguł obowiązujących na Olimpiadzie
- poruszać się ze współpartnerem oraz indywidualnie w różnych pozycjach wyjściowych
- pokonywać przeszkody z elementami wspinania, czworakowania, pełzania, zjeżdżania
- zachować równowagę i koordynację ruchową podczas ślizgu na woreczkach (łyżwy)
- zachować zasady bezpieczeństwa podczas ćwiczeń z przyborem i na przyrządach sportowych
Metody:
- czynne, zadaniowe, słowne, aktywizujące, twórcze
Środki dydaktyczne:
- sprzęty sportowe: ławeczki gimnastyczne, materace, pachołki, hula hop, jeże gimnastyczne, tunele, woreczki, kółka, mata korekcyjna, gumowe przeszkody
Formy pracy:
- obwodowa - pokonywanie stacji
- w parach
- indywidualna
- grupowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- Powitanie dzieci na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich organizowanych w Przedszkolu nr 11
- Omówienie w każdej grupie symbolu jego koła olimpijskiego
- grupa I, II - przedstawiciele Europy (kolor niebieski)
- grupa III - kolor czarny - Afryka
- grupa IV - kolor czerwony - Ameryka
- grupa V - kolor zielony - Australia
- grupa VI - kolor żółty - Azja - Objaśnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w Krainie Olimpijskiej (kraina śniegu i lodu)
- Wyjaśnienie i pokaz, na czym polegają kolejne konkurencje
- Zasady bezpieczeństwa podczas pokonywania poszczególnych stacji sportowych
- Podziękowanie uczestnikom za uczestnictwo, wręczenie dyplomów za udział w Zimowej Olimpiadzie oraz słodkich upominków
- Uwieńczeniem Olimpiady staje się plakat przedstawiający ”Zimową zabawę bądź dyscyplinę sportową”
Stacje dyscyplin sportowych:
- Wejście do Krainy Olimpijskiej przez śnieżny tunel
- Przeprawa po lodowym moście
- Wejście przez otwór do igloo (aby się ogrzać)
- Przeprawa w pozycji klęku po kamieniach na oblodzonej rzece
- Zjazd z górki na pazurki
- Wspinaczka górska
- Jazda na łyżwach po lodzie
- Przejście przez most nad przepaścią
- Przeprawa po krach lodowych
- Wspinaczka przez most (aby ominąć lodową rzekę) - wersja dla dzieci starszych
- Przepłynięcie rzeki wpław - wersja dla dzieci młodszych
- Jazda bobslejami
- Skoki w workach (ubijanie zasp)
- Wyjście z krainy lodu i śniegu
Film do scenariusza 3
http://www.youtube.com/watch?v=F2cIVNWMUNk&list=UUArkCJvZjnPgtJ3MqqxeOuw
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz