sobota, 8 marca 2014

Przedszkole w Ruchu - OBSZAR NR 1

 

Ruch w przedszkolu


      Podstawowymi formami i środkami oddziaływania dydaktyczno - wychowawczego w procesie kształcenia i wychowania fizycznego w przedszkolu są ćwiczenia gimnastyczne oraz gry i zabawy ruchowe. Stanowią one olbrzymie wartości kształcące, zdrowotno - higieniczne i wychowawcze pod warunkiem, że swoją treścią dostosowane są do możliwości rozwojowo - poznawczych dziecka i wynikają z jego predyspozycji fizycznych oraz intelektualnych.
       Najważniejszą formą ruchu każdego przedszkolaka jest zabawa. To ona najlepiej i najwszechstronniej przygotowuje dziecko do wielu trudnych zadań w przyszłości. Systematyczne ćwiczenia gimnastyczne zwiększają kondycję fizyczną, kształtują wszystkie cechy psychomotoryczne, pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy ciała i zapobiegają różnorodnym nieprawidłowościom rozwojowym. Ruch poprzez zabawę dostarcza dziecku nowych wrażeń, kształtuje jego intelekt, wpływa głęboko na wyobraźnie i silnie oddziałuje na jego życie emocjonalne oraz społeczne.

       Przedstawione scenariusze zajęć wraz z dokumentującymi je filmami pokazują, jak dzieci w naszym przedszkolu potrafią się bawić i wczuwać w określoną sytuację oraz muzykę. Są to zajęcia nietypowe, o tematyce zupełnie dzieciom nie znanej i przez to dla nich atrakcyjne i ciekawe. Rozwijają nie tylko motorykę i sprawność fizyczną. Kształtują ich wyobraźnię, orientację w przestrzeni, wyrabiają umiejętność działania zespołowego, uczą aktywnego słuchania i bezpieczeństwa.



SCENARIUSZ NR 1


Grupa: 4 latki
Data realizacji: 13.02.2014r.
Czas realizacji: 20 minut
Ośrodek tematyczny: „Kosmos”
Temat: Na planetach Ufoludków

Prowadzący: mgr Magdalena Pilichowska


Cele główne:
  • rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej
  • rozwijanie wiedzy na temat kosmosu
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
  • swobodnie wypowiadać się na określone tematy, odpowiadać na zadane pytania
  • chętnie i na miarę własnych możliwości wykonywać ćwiczenia gimnastyczne
  • uważnie słuchać poleceń nauczyciela
  • uczestniczyć w zabawach rozwijających aktywność, wyobrażenia
  • wczuć się w muzykę
  • zachowywać bezpieczeństwo podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych
Metody pracy:
  • słowne: wypowiedź swobodna; wypowiedź kierowana (odpowiadanie konkretnie na zadawane pytania); podawanie instrukcji działania w zabawie
  • oglądowe: makiety przybyszów z kosmosu i ich planet
  • praktyczne: wykonywanie poleceń ruchowych;  reagowanie na dźwięk
Formy pracy: 
  •  indywidualne
  •  grupowe
Środki dydaktyczne:
  • muzyka relaksacyjna do ćwiczeń, makieta: księżyca; słońca; Ziemi; planet; kosmitów; kosmonauty; butelki z wodą jako pachołki / asteroidy; klocki plastikowe jako odłamki asteroid; firanka jako droga mleczna; kolorowe chustki jako chustki utkane z pyłu kosmicznego; gazety jako skafandry kosmiczne; dwa stoły, element materiały jako czarna dziura

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część wstępna:
1. Powitanie
2. Zaproszenie w podróż na planetę ufoludków. Dzieci siedzą na dywanie, swobodnie wypowiadają się na poruszane tematy, odpowiadają na pytania nauczyciela.Środki dydaktyczne: makiety księżyca, słońca, Ziemi, gwiazd, galaktyki

Część główna:

1. Przygotowanie do lotu - Kosmonauta w grawitacji

Dzieci leżą na dywanie. Podnoszą i opuszczają powoli części ciała podane przez nauczyciela.  
Środki dydaktyczne: muzyka - relaksacyjna, dźwięki muzyki elektronicznej

2. Start rakiety

Dzieci ustawiają się w kole w pozycji kucającej, odliczają od 10 – 0 startują, ustawiają się w rzędzie do tunelu.
Środki dydaktyczne: muzyka - relaksacyjna, dźwięki muzyki elektronicznej

3. Lot przez galaktykę na pierwszą planetę Ufoludków

Dzieci:
- czołgają się pod krzesłem
- robią slalom między butelkami / asteroidami
- biorą skafandry (gazety), prześlizgują się pod stołami
- siadają skrzyżnie na skafandrach na planecie Uran (dywanie)    Środki dydaktyczne:
- muzyka „Droga do gwiazd” [Pan Kleks w Kosmosie]
- butelki z wodą jako pachołki / asteroidy
- gazety jako skafandry kosmiczne
- dwa stoły, element materiału jako czarna dziura

4. Taniec w stylu Mango - zabawa z Uraninami

- reagowanie na pauzę w muzyce, omijanie odłamków skalnych
- ćwiczenie inhibicyjno - incytacyjne. Dzieci tańczą w rytm muzyki tak, aby nie dotknąć ustawionych na   dywanie wież z klocków, które uszkadzają kombinezon; na pauzę w muzyce muszę uciekać na kombinezon przybierając nieruchomą pozycję
- po skończonym zadaniu ustawiają się w rzędzie i przygotowują do lotuŚrodki dydaktyczne:
- muzyka „Taniec Mango” [Pan Kleks w Kosmosie]
- gazety - skafandry
- klocki plastikowe - odłamki skalne
- makieta planety i Ufoludka

5. Lot przez galaktykę na drugą planetę Ufoludków   

Podobne działania jak w przypadku pierwszego lotu, ale bez gazet.   
Środki dydaktyczne:
- muzyka „Droga do gwiazd” [Pan Kleks w Kosmosie]
- butelki z wodą jako pachołki / asteroidy
- dwa stoły, element materiału jako czarna dziura

6. Na Marsie Ufoludki zawsze bawią się w parach   

Dzieci ćwiczą w parach:
- stają naprzeciwko siebie, chwytają się za ręce, na pojedynczy dźwięk tamburyna na przemiennie kucają
- na jednolite uderzenia tamburyna tańczą w kółku
- siadają naprzeciw siebie i przeciągają się
- na jednolite uderzenia tamburyna tańczą w kółku
- stoją naprzeciw siebie plecami i na dźwięk pojedynczy tamburyna starają się kucać i wstawać
- na jednolite uderzenia tamburyna tańczą w kółku
- lustra: jedno dziecko wymyśla ruch, a drugie je naśladuje
- na jednolite uderzenia tamburyna tańczą w kółku
- ustawiają się w rzędzie i lecą na kolejną planetę   
Środki dydaktyczne:
- muzyka elektroniczna
- makieta czerwonej planety i dwóch Ufoludków
- tamburyno

6.  Lot przez galaktykę na trzecią planetę Ufoludków   

Podobne działania jak w przypadku pierwszego lotu, ale bez gazet.   
Środki dydaktyczne:
- muzyka „Droga do gwiazd” [Pan Kleks w Kosmosie]
- butelki z wodą jako pachołki / asteroidy
- dwa stoły, element materiału jako czarna dziura

7. Tańczący Saturianie

Dzieci:
- naśladują nauczyciela, wykonują jego polecenia - poruszają chustkami według poleceń - ćwiczą ramiona    (wymachy), wykonują skłony, przysiady
- poruszają w rytm muzyki dużą białą firaną według poleceń nauczyciela.   
Środki dydaktyczne:
- muzyka „Planeta Fantazja” [Pan Kleks w Kosmosie]
- makieta planety z pierścieniami i Ufoludka
- kolorowe chustki
- biała firanka

8. Powrót na Ziemię: start rakiety, ostatnie lot przez galaktykę   

Dzieci ustawiają się w kole w pozycji kucającej, odliczają od 10 – 0,startują i ustawiają się w rzędzie do tunelu. Podobne działania jak w przypadku pierwszego lotu, ale bez gazet.   
Środki dydaktyczne:
- muzyka „Droga do gwiazd” [Pan Kleks w Kosmosie]
- butelki z wodą jako pachołki / asteroidy
- dwa stoły, element materiału jako czarna dziura

Część końcowa:

- Powrót na planetę Ziemia
- Podziękowanie za wspólną naukę i zabawę; dzielenie się odczuciami po przeprowadzonych zajęciach     


Film do scenariusza nr 1

http://www.youtube.com/watch?v=GbeD73VA-C4&feature=c4-overview&list=UUArkCJvZjnPgtJ3MqqxeOuw




SCENARIUSZ NR 2



Grupa: 4 latki
Data realizacji: 12.02.2014r.
Czas realizacji: 15 minut;
Ośrodek tematyczny: „Arktyka”
Temat: Wyprawa na biegun północny

Prowadzący: mgr Iwona Tarnowska


Cele główne:
  • kształtowanie równowagi, koordynacji ruchowej, orientacji w przestrzeni
  • pogłębianie wiedzy na temat bieguna północnego
Cele operacyjne:
Dziecko:
  • potrafi uważnie słuchać poleceń nauczyciela
  • poznaje sposoby poruszania się na śniegu i lodzie
  • chętnie i na miarę własnych możliwości wykonuję zadania ruchowe
  • potrafi z zamkniętymi oczami wczuć się (wyobrazić) w opowieść nauczyciel
  • odczuwa radość z podjętych działań
  • poznaje możliwości własnego ciała
  • przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych
Metody pracy:
  • słowne: wypowiedź swobodna; wypowiedź kierowana; podawanie instrukcji działania w zabawie
  • praktyczne: wykonywanie poleceń ruchowych
Formy pracy:
  • indywidualna
  • grupowa
Środki dydaktyczne: czapki, szaliki, rękawiczki, reklamówki, folia


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część wstępna:

1. Powitanie
2. Rozmowa o biegunie (warunki klimatyczne); udzielanie informacji przez dzieci
3. Przygotowanie do wycieczki - samodzielne ubieranie rękawiczek, czapki, szalika
4. Podróż na lotnisko - marsz z walizką (reklamówka) na lotnisko

Część główna - "Wyprawa na biegu"

5. Lot samolotem - dzieci siadają na reklamówkę (wsiadają do samolotu) i jadą w siadzie odpychając się tylko nogami

6. Lądowanie samolotu - ćwiczenia ramion, skręty tułowia w bok (skrętoskłony)

7. Jazda po lodzie na łyżwach - ślizganie na rękawiczkach krokiem łyżwowym w różnych kierunkach, z obrotem

8. Przeprawa przez Morze Arktyczne na krze lodowej - pozycja na jednej nodze z ramionami w bok na czapce (utrzymanie równowagi)

9. Przywołujemy Eskimosa - wymachy i krążenia ramion, witanie z Eskimosem

10. W igloo - suszenie przy ognisku - dmuchanie w folię; podskakiwanie obunóż, aby się rozgrzać

11. Pożegnanie z Eskimosem - podziękowanie za gościnę (skłony w przód), wymachy ramionami (pożegnanie)

12. Przeprawa saniami po śniegu - powrót na lotnisko - ćwiczenia w parach - jazda
na szaliku, druga osoba ciągnie

13. Podróż samolotem do przedszkola
- bieg w różnych kierunkach z ramionami rozłożonymi w bok (zwracanie uwagi na bezpieczeństwo)
- skrętoskłony w bok
- przysiad z RR w bok
- wspięcia z RR w bok na palcach (utrzymanie równowagi)

14. Awaria samolotu - skok spadochronem - podnoszenie folii do góry (wspięcia na palce), opuszczanie w dół (przysiady)

Część końcowa:

15. Bezpieczne lądowanie - odpoczynek - głęboki wdech, wydech
16. Podsumowanie wycieczki na biegun


Film do scenariusza nr 2

http://www.youtube.com/watch?v=tnOxIgsdfCU







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz